Секој што ќе каже дека Роналдо е подобар од Меси, нема врска од фудбалот

1 min read

Легендарниот холандски фудбалер Марко ван Бастен ги спореди двајцата најдобри фудбалери во последните 15-тина години Кристијано Роналдо и Лионел Меси и даде интересно објаснување за тоа кој според него е подобар фудбалер.

– Кристијано е одличен фудбалер, но секој што ќе рече дека тој е подобар од Меси, нема појма од фудбалот или има лоши намери. Што се однесува до Лионел, тој е единствен. Фудбалерите како него се појавуваат еднаш во 50 или 100 години – вели Ван Бастен.

Но, Ван Бастен смета дека Меси сепак не е најдобриот фудбалер на сите времиња.

– За мене најдобри фудбалери во историјата се Пеле, Диего Марадона и Јохан Кројф. Кога бев мал сакав да бидам како Кројф, но исто и Пеле и Марадона беа неверојатни – додава Ван Бастен.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Вучиќ: Меѓусебно признавање на Србија и Косово е желба на ЕП, но не и наша

Следно

Хју Џекмен вторпат позитивиен на коронавирус, резултатот го дознал по гала настанот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian