Рама: Бугарија е виновна поради застојот во преговорите со ЕУ

3 mins read

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за „Политико“ рече дека не очекува самитот на ЕУ следната недела да го отвори патот за неговата земја да ги започне преговорите за членство и ја префрли вината на Бугарија.

Сите влади на ЕУ уште во март 2020 година се согласија да им дадат зелено светло на Албанија и Северна Македонија за почеток на преговори за членство. Но, преговорите допрва треба да започнат откако Бугарија инсистираше на тоа дека сака отстапки од Северна Македонија во билатералните спорови кои се однесуваат на јазикот, историјата и идентитетот.

Иако блокадата на Софија се однесува само на Северна Македонија, ЕУ фаворизираше заеднички да ги решава кандидатурите за членство на Албанија и Северна Македонија – така што и Албанија е ефективно блокирана.

Тешката состојба на земјите од Западен Балкан е навремено предупредување за каприците на пристапот во ЕУ за Украина, која притиска во средината на руската војна да стане кандидат за членство во ЕУ на самитот следната недела. ЕУ го даде тој статус на Северна Македонија во 2005 година, а Албанија во 2014 година, но сепак не успеа ниту да започне разговори со ниту една земја.

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја посети Бугарија минатата недела во обид да ја надмине блокадата на Софија пред претстојниот самит во Брисел, кој ќе се одржи во четврток и петок следната недела. Но, во интервју за „Политико“, Рама јасно кажа дека е песимист.

Рама и Шолц /Фото Soeren Stache / AFP / Profimedia

„Немам никакви очекувања. Мислам дека ништо нема да се случи. Албанија и Северна Македонија нема формално да отворат разговори за пристап“, рече тој.

На прашањето дали некои лидери на ЕУ сигнализирале дека разговорите може да започнат наскоро, Рама одговори: „Какви сигнали можат да дадат? не се работи за нив. Повторно, се работи за Бугарија. Сите се согласуваат, сите поддржуваат, сите мислат дека ова треба да се случи, а ова веќе требаше да се случи. Но, нивната маневарска маржа е ограничена од Бугарија“.

Рама (57), поранешен кошаркар и сликар – кој ги прекри ѕидовите на неговата канцеларија со свои шарени уметнички дела – рече дека не очекувал бугарските лидери да ја променат својата позиција, бидејќи тие го претвориле спорот во толку големо прашање што беше многу тешко да се повлече.

„Тоа е спирала. Влегоа во спирала. И од таа спирала, многу, многу е тешко да се излезе“, изјави Рама, кој ќе присуствува на состанокот на лидерите од Западен Балкан и ЕУ во Брисел пред самитот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Речиси 200 сообраќајни прекршоци вчера во главниот град

Следно

Лукаку чекор поблиску до враќање во Интер

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian