Еве зошто сите „полудеа“ по липосукциската исхрана: Се губи масното ткиво, а не водата и мускулната маса

5 mins read

На најголемата светска медицинска енциклопедија „PubMed“ ги најдовме резултатите од клиничкото испитување каде што пациентите изгубиле 5 до 11 килограми за 14 дена, односно 8 килограми во просек. Станува збор за 9,2 отсто губење масно ткиво, без губење вода или мускулна маса.

Има многу малку среќници во светот што никогаш не биле на диета со желба да изгубат одреден вишок килограми и на таквите луѓе со сигурност многумина им завидуваат. Од друга страна, пак, сите ние што цел живот се бориме со диети и ограничувања, знаеме колку е тешко да се избере диета со чија помош ќе ги добиеме посакуваните резултати, која нема да влијае врз нашето здравје, со која нема да се изгладнуваме и по која килограмите нема да се вратат со молскавична брзина. Да, вака навистина звучи како невозможна мисија, која може да ја исполни само некој што нема други обврски, освен цел ден да планира и да подготвува храна, а во денешно време тоа е луксуз што ретко кој може да си го дозволи. Tокму поради тие причини би сакале да ви ја претставиме липосукциската исхрана, која е единствен клинички тестиран метод на нашите простори, што значи дека има научно докажана безбедност и ефикасност.

Липосукциската диета, односно исхрана, ќе го натера вашето тело да се храни со сопствените резерви на маснотии и на тој начин да ги „стопи“ вишокот килограми. Се заснова на медитеранската исхрана и на механизмот на мобилизација на резервите на масти со помош на додатоци – аминокиселини и растителни влакна.

Колку килограми реално се губат?

Липосукциската исхрана се состои од двонеделен протокол за време на кој можеда изгубите 10 отсто од почетната телесна тежина. На најголемата светска медицинска енциклопедија „PubMed“ ги најдовме резултатите од клиничкото испитување каде што пациентите во просек изгубиле 5 до 11 кг за 14 дена, односно 8 кг во просек. Станува збор за 9,2 отсто губење масно ткиво, без губење вода или мускулна маса.

Колку време се спроведува диететскиот третман?

Протоколот се состои од две главни фази. Првата фаза се нарекува „неинвазивна липосукција“ и трае 14 дена. Во оваа фаза се користи нискокалорична диета базирана на медитеранска исхрана, со помошни средства за слабеење (аминокиселини и растителни влакна), кои ќе обезбедат сè што му е потребно на телото, но во исто време нема да чувствувате глад. Тајната е во растителните влакна на прекрасното растение „Konjac glucomannan“, кое го исполнува желудникот и создава чувство на ситост. Од друга страна, процесите на метаболичко претворање на мастите во енергија се одвиваат така што телото се храни со сопствените резерви на маснотии.

Фото: Промо

Како изгледа процесот на слабеење?

Во текот на овие 14 дена слабеете многу брзо и на правилните места, а во практика тоа е многу едноставно – преку ден земате помошни средства во вид на вкусен пијалак, а навечер јадете медитеранско мени, на пример, стек или риба со салата, бидејќи вечерата е централниот оброк за време на оваа диета! Втората фаза е своевиден вовед во правилната и урамнотежена исхрана. Како што се намалува апетитот, а во телото се одвиваат процесите на топење на мастите, слабеењето продолжува и во следните 14 дена. Но, ако треба да изгубите повеќе килограми, можете да го повторите протоколот до посакуваната цел. По извесен период, ќе научите да го слушате телото и ќе сфатите дека сте сити со многу помали количини од порано, бидејќи мастите се хранливи и ве одржуваат сити за разлика од шеќерот и скробот, кои ве прават постојано гладни.

Интересно е што лекарите не препорачуваат голема физичка активност за време на оваа диета, а клиничките испитувања покажаа дека точно истите резултати се постигнуваат кај оние што вежбаат и кај оние што не вежбаат.

Закажете бесплатен совет и консултација во „Липо диет“ центарот (на улица „Димитрие Чуповски“ број 22, спроти поранешен „Мекдоналдс“) или јавете се на телефоните 02 3151714, 070 535033. Протоколот за слабеење може да го нарачате и на домашна адреса.

 

 

*Комерцијална објава.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Генчовска: Петков предложи целосна ревизија на Рамковниот став, но ние го одбивме

Следно

Ковачевски ден по митингот на Мицкоски, на средба со Ахмети и помалите владини партнери

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian