Амбер Херд ја повтори клеветата во едно интервју: Ова е основа за нова тужба

1 min read

Амбер Херд му даде шанса на Џони Деп за уште една тужба, објасни Никол Хаф, американска адвокатка специјализирана за шоу бизнис. Хаф изјави за„Daily Mail“ дека тврдењата од интервјуто што Херд неодамна го даде за „NBC News“, кое ќе биде објавено во продолженија, може да биде основа за нова тужба.

Херд ѝ кажа на новинарката дека се држи до сè што кажала на суд и дека „до смрт“ ќе се држи до тврдењето дека Деп ја претепал.

„Ова интервју правно претставува „нова публикација“. И тоа може да биде правна основа за третата тужба на Деп“, рече адвокатката.

„Daily Mail“ наведува дека клеветата се смета за објавена кога е упатена на кој било друг освен на лицето кое е клеветено. Така, сепак, Деп би можел повторно да ја тужи Херд, Хаф смета дека тоа можеби не е добра идеја бидејќи нејзините адвокати рекоа дека актерката не може да ги плати ни трошоците за првичната пресуда.

Да потсетиме, претходно овој месец беше објавено дека Џони Деп добил тужба за клевета против Амбер Херд, тврдејќи дека Деп физички и сексуално ја нападнал во повеќе наврати. Поротата одлучи дека Херд мора да плати отштета од 15 милиони долари за текст објавен во „Вашингтон пост“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ако го елиминира Линколн, Шкупи во следното коло го чека Динамо со Адеми и Ристовски

Следно

Пендаровски до Грлиќ Радман: Подготвени сме за почеток на преговорите со ЕУ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian