Вселенскиот патријарх му подари на архиепископот Стефан комплет архиепископски панагии

1 min read

Раскошен комплет од архиепископски панагии за време на официјалниот прием на целата црковна и државна делегација од Република Северна Македонија, му подари Вселенскиот патријарх г. г. Вартоломеј на охридскиот архиепископ г. г. Стефан.

По завршувањето на неделната богослужба во соборниот храм на Вселенската патријаршија, на која за првпат после повеќе од два века вселенски патријарх сослужува со охридски архиепископ,
блажениот патријарх Вартоломеј уште еднаш нескриено ја искажа својата голема љубов кон архиепископот Стефан.

Тој пак, видно воодушевен, од своја страна несомнено ја изрази верноста и надежта во застапништвото и просветлението на вселенскиот патријарх во врска со решавањето на конечниот статус на нашата Црква.

Овој дар е уште едно признание на големото архиепископско достоинство на архиепископот Стефан и огромната очит која блажениот патријарх Вартоломеј ја негува кон нашата Света Охридска Архиепископија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Прво интервју на огорчената Амбер Херд по судењето: Не ја обвинувам поротата, Џони е одличен актер

Следно

Зеленски: Битката за Северодоњецк ќе остане запаметена како една од најбруталните во историјата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian