Копачите на КРИПТОВАЛУТИ во паника откако денес се случи ова!

3 mins read

Биткоинот денеска накратко падна во азиското тргување под 21.000 долари, бидејќи продолжи паничната распродажба на криптовалутите, но подоцна криптовалутата малку закрепна за време на трговската сесија и се движеше околу нивото од 21.800 долари.

Најголемата криптовалута во светот падна за речиси 14 проценти во последните 24 часа, додека ethereum ослабе за повеќе од 12 проценти во истиот период, според Coinbais, пренесува CNBC.

-Сè пука во моментов, било да се тоа акции, крипто средства или што било друго. Она што го гледате на пазарот е страв, несигурност и сомнеж, изјави Нирмал Ранга, шеф на тргување и техничка анализа во берзата за криптовалути ZebPay, пренесува Танјуг.

Сериозен нокаут на крипто-средствата во понеделникот следеше кога платформите за тргување како што се Целзиус и Бајнс ги прекинаа повлекувањата, а некои компании дури и го затворија бизнисот.

Целзиус рече дека повлекувањата, размената и трансферите меѓу сметките ќе бидат суспендирани поради „екстремните пазарни услови“ и дека овој потег треба да ги „стабилизира ликвидноста и бизнисот“.

Во меѓувреме, Бајнс, најголемата светска берза за криптовалути, го блокираше повлекувањето на биткоин повеќе од три часа „поради застојот на трансакциите, што предизвика акумулација на сметки и стагнација“.

Пазарната капитализација на криптовалутите падна под 1,0 трилиони долари во понеделникот, за прв пат од февруари 2021 година, покажаа податоците од платформата CoinMarketKap. Во последните денови од пазарот се збришани околу 200 милијарди долари.

Распродажбата на криптовалутите се случи бидејќи инвеститорите главно бегаат од ризичните средства поради страв од потенцијална глобална рецесија, додека водечките централни банки ширум светот ги зголемуваат каматните стапки за да ја скротат инфлацијата.

Биткоинот падна за речиси 70 отсто од историскиот рекорд што го постигна во ноември 2021 година.

Вовед во вистинското цунами на берзите беа две лоши информации од Европа и Америка.

По редовната седница, Европската централна банка објави дека во јули ќе ги укине субвенциите за економијата на еврозоната и ќе ги зголеми клучните каматни стапки за првпат од 2011 година со цел да ја ограничи инфлацијата. Поскапувањата во еврозоната, инаку, се на рекордни нивоа од околу осум отсто во просек.

Потрошувачките цени во Америка пораснале за 8,6 отсто минатиот месец во однос на 12 месеци порано, што е побрзо од растот во април од 8,3 отсто во однос на истиот период лани, објави Министерството за труд.

На месечна основа, цените скокнаа за 1 отсто од април до мај, што е голем пораст од 0,3 отсто од март до април. Многу повисоки цени на бензинот се виновни за голем дел од тоа поскапување.

kurir.mk

Претходно

Бритни не ја поканила мајка си на венчавката: Лин Спирс се огласи на „Инстаграм“

Следно

Иконому: Гледаме едногласна осуда на турската провокација на сите нивоа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian