ИТЕН СОСТАНОК НА СЗО! Ќе се разговара за мајмунските сипаници

1 min read

Светската здравствена организација свика состанок на 23 јуни на Комитетот за вонредни состојби, на кој треба да се оцени дали ширењето на мајмунски сипаници претставува вонредна состојба за јавното здравје во меѓународен контекст.

Највисоко ниво на предупредувања од здравствената агенција на Обединетите нации досега се издадени само за пандемијата на Ковид и за детска парализа.

Годинава се пријавени 1.600 случаи на мајмунски сипаници во 39 земји, како и 1.500 сомнителни случаи, додека 72 лица починаа, соопшти СЗО. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Приватните стоматолози ќе протестираат утре, Комората не ги поддржува

Следно

Уапсен скопјанец кој ја тепал партнерката

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian