Втор дел државна матура, се полага изборниот екстерен испит

1 min read

Матурантите денеска ќе полагаат втор дел од државната матура со тестот од екстерниот испит што го избираат. Од вкупно 15 899  кандидати, 14 320 се пријавиле за англиски јазик.

Математика ќе полагаат 1231, германски јазик 118, триесет кандидати има за тестот по француски јазик, 10 за руски јазик, 15 ќе полагаат филозофија и 100 кандидати се пријавени за естетика.

Првиот испит – Мајчин јазик и литература (македонски, албански или турски), кој е задолжителен, го полагаа на 4 јуни.

Резултатите од двата екстерни испита треба да бидат објавени најдоцна за 30 дена. Тие што нема да ја положат државната матура или не во целост, ќе имаат втора можност во августовската сесија кога двата екстерни испита ќе се полагаат на 10 и 12 август.

Според податоците на Државниот испитен центар (ДИЦ), од вкупниот број 15 899 матуранти пријавени за државната матура,  7135 се од гимназии,  8504 од стручни и 260 од уметнички училишта.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 13 јуни: Не дозволувајте некој друг да зборува во ваше име

Следно

Во Харков руските сили користат забранета касетна муниција, покажува извештај на „Амнести интернешнал“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian