Трипати повеќе мигранти од лани годинава влегле во ЕУ преку Западен Балкан

1 min read

Европската унија годинава регистрира голем раст на бројот на илегални мигранти кои влегле во Унијата од Западен Балкан, соопшти денеска Фронтекс, наведувајќи дека бројката е речиси трипати поголема отколку во истиот период минатата година.

Од јануари до мај 2022 година, Фронтекс регистрирал вкупно 40.675 илегални гранични преминувања на западнобалканската рута, што е речиси трипати повеќе отколку во истиот период минатата година.

Тоа е речиси половина од вкупно 86.420 илегални гранични премини на ЕУ во овој период, наведува Фронтекс.

Само до мај бројот на илегални мигранти откриени во регионот е повеќе од двојно зголемен, на 12.088, се наведува во соопштението на Фронтекс, додавајќи дека мигрантите главно се од Сирија и Авганистан.

Европската агенција не ги наведува причините за зголемувањето, но сугерира дека повеќето од луѓето кои ги откриле извесно време престојувале на Западен Балкан, пред да се обидат да влезат во ЕУ.

Луѓето кои бегаат од војната во Украина не се вклучени во податоците, наведува агенцијата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Санирани повеќе чешми за вода на подрачјето на Аеродром

Следно

Партизан повторно ќе игра во Евролига

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian