Топлотен бран ќе зафати поголем дел од Франција

1 min read

Топлотен бран со температури и до 40 степени Целзиусови ќе го зафати поголемиот дел на Франција. Во Париз е можна температура од околу 37 степени, соопшти француската метеоролошка служба.

Високите температури ќе траат од среда до сабота, а топлиот бран најмногу ќе го зафати јужниот дел на земјата. До 40 степени се очекуваат во Тулуз, Бордо, Бијариц, Лион.

Температурите ќе бидат малку пониски, од околу 37 степени, во Париз и во Рајна. Во Лил, како најсеверен град, се очекува температура близу 34 степени.

Топлиот бран доаѓа од Португалија, а метеоролозите додаваат дека потопло ќе биде и ноќе.

kurir.mk

Претходно

На 20 август тетовци ќе избираат нови советници?

Следно

Израел ги повика своите граѓани да ја напуштат Турција поради опасност од ирански напади

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian