Повеќе од сто вработени во градскиот јавен превоз во Лондон починале како последица на коронавирусот

1 min read

Повеќе од сто вработени во градскиот јавен превоз во Лондон починале како последица на компликации од инфекција со коронавирусот, пишува „Би-Би-Си“.

Од нив 75 биле возачи во автобускиот јавен превоз, а 23 вработени во метрото. Повеќето од нив се припадници на етнички малцинства, пет се жени.

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, изјави дека градското јавно сообраќајно претпријатие обезбедило дополнителна помош за семејствата на починатите колеги.

Тој појасни дека заклучно со 10 мај од последици на Ковид-19 починале вкупно 105 вработени во градското транспортно претпријатие, меѓу кои има и хигиеничари и вработени во службите за одржување на возилата. Од нив 27 се работници со азиско потекло, 33 со потекло од Африка, а 28 белци.

Од претпријатието не се објавени податоци за 16 од починатите, од кои се знае дека еден бил со мешано потекло.

kurir.mk

Претходно

Лани се граделе 2 665 објекти, а завршени се 3 235 станови

Следно

Се чисти отворениот канал на улицата Загребска

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian