Пчели нападнале двајца мажи во Словенија, еден починал

1 min read

Во околината на Шкофја Лока во Словенија вчераутро две лица биле нападнати од пчели, а едно починало од убоди.

Пожарникарите и спасувачите згрижиле еден маж, додека друг починал на пат кон болницата во Љубљана.

– До пристигнувањето на спасувачите, пожарникарите на ПГД Буковица им пружиле прва помош на повредените – јавува Дирекцијата за заштита и спасување на Република Словенија на својата веб-страница.

Пчеларите требаше да ги донесат кошниците во сабота, а вчера имаа намера да ги постават и правилно да ги сортираат. Според информациите, дел од кошницата пропаднала, а пчелите ги нападнале и двајцата, додаваат од Дирекцијата.

Помладиот побегнал во шумата пред пчелите, додека постариот се повлекол кон автомобилот. Според некои информации, тој имал намера да ги смири пчелите со дим од цигара, но кога помладиот се вратил од шумата, наводно го нашол во тешка состојба на земја, пишува „Дневник“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Левица-Карпош со соопштение за немилиот настан во градинката „Мајски Цвет“

Следно

ГАЛЕРИЈА | Најдобрите на Бродвеј: Црвениот тепих на театарските награди „Тони“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian