Нагло падна цената на биткоинот

4 mins read

Цената на биткоинот падна на најниско ниво во последните 18 месеци, движејќи се околу 24.700 долари (во моментот на пишување) за еден биткоин. Пред само неколку дена се тргуваше по цена од 32.000 долари, што следеше по последната „корекција“ кога беше 28.000 долари за еден биткоин.

Од почетокот на 2022 година, биткоинот изгуби повеќе од 40 отсто од својата вредност, а од рекордната цена во ноември 2021 година, кога цената во еден момент достигна 69.000 долари, повеќе од 60 отсто.

Ethereum, втората најголема криптовалута по биткоинот, потона по цена од околу 1.300 долари (во моментот на пишување), што е најниска во последните 15 месеци. Пред околу еден месец цената беше 3.500 долари, додека во ноември 2021 година беше 4.400 долари, што беше историски рекорд. Така, сегашната цена на Ethereum е дури 70 проценти пониска од рекордот.

Овие две криптовалути го сочинуваат најголемиот дел од пазарот, а цените на сите криптовалути во голема мера го следат движењето на цената на биткоинот. Затоа, сите тие се во длабок минус. Криптовалутата cardano моментално вреди 0,4642 долари, што значи дека изгуби 80 отсто од својата вредност во споредба со рекордот поставен кон крајот на минатата година кога се тргуваше со 2,8 долари по кардано.
Цената на криптовалутата solana е 28 долари (во моментот на пишување), 80 отсто пониска отколку на почетокот на април оваа година кога цената се тргуваше до 135 долари. Од ноември 2021 година, кога цената беше до 225 долари, речиси 90 отсто од вредноста е изгубена.

Истата приказна се однесува на секоја криптовалута е само прашање колку е голем падот – поголем од биткоин или помал. Значи цената на сите криптовалути го следи биткоинот.

Голема распродажба по покачувањето на каматите

Вкупната моментална капитализација на целиот крипто-пазар е 1,08 трилиони долари, нивото последен пат забележано во јануари минатата година. Пазарната капитализација уште во март годинава беше над 2 илјади милијарди долари, а во ноември минатата година накратко достигна 3 илјади милијарди долари.

Големата распродажба на крипто-пазарот уследи по веста за забрзување на инфлацијата во САД за дури 1 процентен поен на месечна основа во мај, зголемувајќи се на 8,6 отсто, највисоко ниво од 1981 година. Тоа е повеќе отколку што предвидуваа економистите, што предизвикува голем страв на пазарите.

Високиот пораст на инфлацијата е сигнал дека Федералните резерви на САД ќе продолжат да ги зголемуваат референтните каматни стапки, кои се главната алатка во борбата против инфлацијата, а со тоа и да ги зголемат трошоците за задолжување и „цената на парите“. Во вакви ситуации инвеститорите се многу претпазливи и помалку вложуваат бидејќи се очекува политиката на зголемување на референтните каматни стапки да доведе до забавување на економијата. Ова е, на крајот на краиштата, целта да се „олади“ економијата и со тоа да се врати инфлацијата на пониски нивоа.

Сите пазари се во минус, крипто се обидува да се регулира

Не само крипто-пазарот реагираше негативно, а берзите се во минус. Но, распродажбата и падот на цената се многу помали отколку на пазарот на криптовалути, бидејќи кога централните банки ги зголемуваат референтните каматни стапки, инвеститорите прво ги повлекуваат парите од високоризичните инвестиции, кои меѓу другото се и криптовалути.

Еден од главните аргументи на застапниците на криптовалутата беше дека таа ќе служи како заштита од инфлација, но тоа не е потврдено. Навистина, кога Федералните резерви на САД ги зголемија референтните каматни стапки оваа година за да се бори против инфлацијата, криптовалутите беа тие што реагираа најнегативно.

Тоа сугерира дека освен што не се добра заштита од инфлација, тие не се независни од државата, односно државните институции како централната банка. Во последно време, државните власти се обидуваат да ги регулираат криптовалутите и на тој начин да ги „легализираат“, што некои крипто заедници го поздравуваат, а некои го критикуваат.

kurir.mk

Претходно

Партијата на Трифонов ќе побара затворена седница на Бугарскиот парламент за Македонија

Следно

Хоџај: Косово треба да се откаже од изолација и да стане дел од „Отворен Балкан“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian