Генчовска и Николов го напуштаат кабинетот на Петков

1 min read

Уште двајца министри во бугарската Влада денеска ќе поднесат оставки.

Шефицата на дипломатијата Теодора Генчовска и министерот за енергетика Александар Николов поднесоа барања за напуштање на кабинетот. Тоа е резултат на одлуката на бугарската партија „Има таков народ” да стави крај на владејачката коалиција и да го напушти кабинетот.

Според лидерот на таа партија има две причини за тоа – двојната политика на премиерот Кирил Петков кон Северна Македонија и беспарицата во земјата.

По излегувањето на партијата од власта, оставки веќе поднесоа министерот за спорт Радостин Василев и за регионален развој и јавни дејности Гроздан Караџов.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Санкционирани 217 возачи во Скопје од кои 93 возеле пребрзо

Следно

Парализа на лицето: Што е Ремзи-Хантов синдром од кој страда Џастин Бибер?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian