ГАЛЕРИЈА | Најдобрите на Бродвеј: Црвениот тепих на театарските награди „Тони“

3 mins read

Најдобрите на Бродвеј беа наградени во неделата вечерта во „Radio City Music Hall“ во Њујорк, пишува „CNN“. Доделувањето на наградите „Тони“ го водеше Аријана ДеБоуз, која неодамна глумеше во филмот „West Side Story“ и доби Оскар за најдобра споредна женска улога.

A Strange Loop“ ги зеде наградите за најдобар мјузикл и најдобра книга на мјузикл. Претставата, која следи амбициозен драматург и неговите вртоглави, персонифицирани мисли, ја доби Пулицеровата награда за драма за 2020 година.

Поп-мјузиклот „MJ“, кој се одвива за време на турнејата на Мајкл Џексон, освои четири награди, вклучувајќи ја и најдобрата изведба на актер во главна улога за Мајлс Фрост, додека Јоакина Калаканго ја доби наградата за најдобрата женска изведба во мјузикл за „Paradise Square“. „The Lehman Trilogy“ освои пет награди меѓу кои и за најдобра претстава. Сајмон Расел Биел ја доби наградата за најдобра главна машка улога во „The Lehman Trilogy“, додека Дидра О’Конел ја доби наградата за најдобра женска улога во „Dana H.“

Наградата за најдобра оригинална музика ја добија Тоби Марлоу и Луси Мос за „SIX: The Musical“.

Минатата година го одбележа триумфалното враќање на Бродвеј, кој беше затворен повеќе од една година поради пандемијата на Ковид-19. Претставите почнаа повторно да се отвораат во септември 2021 година, иако последователните избувнувања на вирусот доведоа до откажување на настаните.

Мајкл Р Џексон Фото: EPA
Бен Пауер, фото: EPA-EFE/JASON SZENES
Синтија Ериво, фото: EPA-EFE/Peter Foley
Јоакина Калуканго, фото: EPA-EFE/JASON SZENES
Џеси Тајлер Фергусон, Фото: EPA-EFE/JASON SZENES
Мет Дојл, фото: EPA-EFE/JASON SZENES
Филисија Рашад, фото: EPA-EFE/JASON SZENES
Лоренс и Делила Фишбурн, фото: EPA-EFE/JASON SZENES
Латајна Ричардсон и Самуел Л. Џексон, фото: EPA-EFE/JASON SZENES
Даниел Брукс, Фото: EPA-EFE/JASON SZENES
Џордан Ротх, фото: EPA-EFE/JASON SZENES
Ванеса Хаџенс, фото: EPA-EFE/Peter Foley
Сем Роквел и Лесли Биб, Фото: EPA-EFE/Peter Foley
Сер Сајмон Расел Биел, фото: EPA-EFE/JASON SZENES
Џесика Честејн, фото: EPA-EFE/Peter Foley
Пети Лапон, фото: EPA-EFE/Peter Foley
Сара Силвермен, фото: EPA-EFE/Peter Foley
Џенифер Хадсон, фото: EPA-EFE/Peter Foley
Хју Џекмен и Сутон Фостер, фото: EPA-EFE/Peter Foley
Рејчел Драч, фото: EPA-EFE/Peter Foley
Кара Јанг, фото: EPA-EFE/Peter Foley
Робин Дирден и Брајан Кренстон, фото: EPA-EFE/Peter Foley
Кели О’Хара, фото: EPA-EFE/Peter Foley
Џулиен Хју, фото: EPA-EFE/Peter Foley
Палмер Хеферан, фото: EPA-EFE/Peter Foley

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пчели нападнале двајца мажи во Словенија, еден починал

Следно

Лани се граделе 2 665 објекти, а завршени се 3 235 станови

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian