Стогодишна жена од Италија си ја обновила возачката дозвола: Секоја недела одам на прошетка

1 min read

Кандида Удерзо е третата 100-годишна жена од Италија која сè уште вози автомобил. Во Италија лицата постари од 80 години мора да ја обновуваат возачката дозвола на секои две години со лекарско уверение дека се ментално и физички способни.

„Ова обновување ме прави среќна, а исто така прави да се чувствувам послободна“, изјави Кандида за италијанскиот медиум „Corriere del Veneto“, пренесува „ТheGuardian

Која е тајната на нејзината долговечност?

„Имам среќа. Доживеав сто години и тоа што сум здрава за мене е изненадување. Никогаш не пијам апчиња, само повремено пијам апче за спиење“, рекла таа.

Нејзиниот вид е добар, и како што вели таа, може да чита весници без наочари. Секоја недела наутро во шест таа е подготвена за прошетка сама или со пријателите.

„Многу сакам прошетки и немам намера да престанам со тоа“, рече таа. Почнала да практикува долги прошетки кога имала нешто повеќе од 50 години и кога станала вдовица. „Одев на прошетка со пријателите, поминував некое време во друштво, разговаравме и се смеевме. Тоа многу ми помогна. Кога се пензионирав, се приклучив на групата Лаверда. И оттогаш не пропуштив ниту една неделна прошетка“, објасни таа.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Доминација на Ред Бул, дебакл на Ферари во Баку

Следно

Европската комисија за статус на кандидат за членство на Украина, со јасни услови

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian