Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја

1 min read

Честитки до сите православни верници во Република Северна Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук претседателот на државата Стево Пендаровски.

Денеска, Архиепископ г.г. Стефан на македонски јазик богослужеше заедно со Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј и архиереите на вселенската патријаршија.

Нашата црква е во канонско единство во православниот христијански свет. Благодарност до Вселенскиот Патријарх г.г.Вартоломеј, пишува во објавата на претседателот

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Што им носи супер полната месечина на хороскопските знаци: Подгответе се за трансформации во животот

Следно

Во Шпанија денеска и до 43 степени

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian