Ферстапен: Имавме среќа бидејќи на Ферари му откажаа двата болида

2 mins read

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен кој триумфираше на трката за Големата награда на Азербејџан е задоволен како од победата така и од перформансите на болидот.

– Никогаш не можете да го надоместите тоа што сте го загубиле минатата година кога ми откажа болиот, но денеска имавме неверојатно темпо и единствена работа што трбапе да на направиме беше да ги зачуваме пневматиците – изјави Ферстапен.

Холанѓанецот денеска дојде до 25-та победа во кариерата и ја зголеми предноста во генералниот пласман кај возачите бидејќи двајцата возачи на Ферари, Шарл Леклер и Карлос Саинс, не ја завршија трката поради проблеми со болидите. Во моментот кога се откажа во 21 круг, Леклер беше лидер во трката. Ферстапен има 150 бода, 129 има Перез, додека Леклер остана на 116 освоени бодови.

– Имавме и малку среќа поради откажувањето на Шарл и Карлос, но нашиот болид денес исто така беше многу брз. Генерално, сум задоволен од тоа како изгледаше и се однесуваше болидот на трката – рече Ферстапен.

Одличниот викенд за Ред Бул го комплетира Серхио Перез кој го освои второто место во Баку.
Кај трет трката ја заврши Џорџ Расел од Мерцедес чиј болид почна да покажува знаци на живот.

Но, Расел смета дека болидите на Мерцедес се уште имаат проблеми со перформансите и е можат да се тркаат Ред Бул и Ферари, туку целта е да се собираат бодови.

– Не е лесно годинава да се носиме со сите проблеми што ги имаме посебно со потскокнувањето на болидот. Затоа мило ми е што го освоив второто место – изјави Расел.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Василев: Не сум слушнал Бугарија да се подготвува да го укине ветото за С Македонија

Следно

Познатата хрватска актерка ја откри тајната на својот беспрекорен изглед

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian