ВИДЕО: Потоп во Босна, се излеаја неколку реки, поплавени се стотици куќи и објекти

1 min read

Стотици згради се поплавени од вчера попладне откако се излеаја неколку реки во североисточна Босна, а на жителите нови проблеми им предизвикуваат врнежите што се очекуваат денеска.

Најлоша е состојбата во општина Челиќ, каде се поплавени околу 200 семејни куќи и други објекти.

Обилните врнежи доведоа до излевање на реката Шибошница и други водотеци кои го претворија центарот на градот во езеро. Локалните медиуми јавуваат дека се урнале неколку земјоделски објекти, а поплавите однеле и неколку автомобили.

Властите прогласија состојба на природна катастрофа. Обилните врнежи од дожд и порои предизвикаа големи штети и во општина Сребреник, каде што се поплавени голем број објекти.

Поплавени се и големи земјоделски површини во Зворник во источна БиХ, соопштија локалните власти.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пронајдени пет тела по падот на хеликоптер во Тоскана, две лица се уште се водат за исчезнати

Следно

ФОТО | Историјата се повторува: Мадона и Бритни Спирс се бакнаа на нејзината венчавка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian