Украина помогнала во обновувањето на интернет врските меѓу МААЕ и заземената нуклеарка во Запорожје

1 min read

Украинската државна нуклеарна компанија „Енергоатом“ денеска соопшти дека помогнала да се обноват интернет врските меѓу Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) и серверот на украинската нуклеарна централа во Запорожје, што е окупирана од руските сили.

Во соопштението на „Енергоатом“ се наведува дека врската со серверите на централата била изгубена на 30 мај, но дека таа била обновена на 10 јуни, што и овозможило на МААЕ да продолжи со следењето на податоците за контролата на нуклеарниот материјал во централата, пренесуваат британските медиуми.

Руските сили ја зазедоа нуклеарната централа Запорожје на почетокот на март. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Рама: Мојата досетка за Ковачевски беше сарказам за Бугарија и иронија со ЕУ

Следно

Леклер најбрз во квалификациите пред трката за ГН на Азербејџан

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian