Шолц пристигна во Бугарија, таму ќе се разговара и за Македонија

1 min read

Сојузниот канцелар на Германија Олаф Шолц пристигна во Бугарија, јави дописникот на МИА од Софија.

Посетата на Софија ќе ја започне со средба со бугарскиот премиер Кирил Петков, на која ќе присуствува и шефицата на бугарската дипломатија Теодора Генчовска, по што ќе биде примен од претседателот Румен Радев.

Според бугарските медиуми, Шолц доаѓа во Бугарија директно од Северна Македонија во обид да ги одмрзне односите и да ги поддржи напорите за надминување на проблемите во бугарско-македонските односи.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Хорор го потресе Куманово: Го убил братот и го закопал во дворот од семејната куќа

Следно

Адвокатката на Џони Деп конечно проговори за односот со актерот: Целиот свет ги спојува, еве што вели таа…

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian