Градските власти на Пекинг предупредија на ново „експлозивно“ жариште на Ковид-19

1 min read

Најновото жариште на Ковид-19 кое изби во Пекинг, е поврзано со кафулињата во главниот град на Кина и е „експлозивно“ по природа, има силен потенцијал и е сложено, изјави денеска портпаролката на градската управа.

Главниот град на Кина регистрира 46 нови случаи на ковид денеска до 15 часот по локално време, изјави здравствениот претставник Лиу Ксијаофенг.

Од вкупно 1.946 локални случаи на ковид регистрирани од 22 април, 115 се поврзани со инфекција во кафулињата, додаде Лиу.

kurir.mk

Претходно

ФОТО | „Златен бензин“: Уметничка инсталација како критика за големите поскапувања

Следно

Тајгер Вудс нов член во клубот на милијардери

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian