Бајден: Знаевме за инвазијата, но Зеленски не сакаше да слуша

1 min read

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека украинскиот претседател Володимир Зеленски „не сакал да слуша“ кога американското разузнавање собрало информации дека Русија подготвува инвазија врз Украина.

– Ништо такво не се случило од Втората светска војна. Знам дека многу луѓе мислеа дека можеби претерувам, рече Бајден, обраќајќи им се на донаторите во Лос Анџелес на собирањето средства за Демократската партија.

Тој додаде дека знаел оти САД имаат информации дека рускиот претседател Владимир Путин ќе ја премине границата.

– Немаше сомнеж, но Зеленски не сакаше да слушне, рече Бајден.

kurir.mk

Претходно

Ковачевски: Не можеме постојано да бидеме заложници на самитите на ЕУ дали ќе има или ќе нема датум за преговори

Следно

Каревци повторно први, наградени со прва награда за најдобар бизнис концепт

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian