Вучиќ: Шолц беше остар, побара да се приклучиме кон санкциите против Русија

1 min read

Олаф Шолц многу остро, јасно и одлучно побара Србија да се приклучи кон санкциите против Русија, изјави претседателот Вучиќ на прес-конференцијата по средбата со германскиот канцелар.

„Разговаравме за целокупната политичка ситуација во Европа и светот, а тој јасно, решително и остро побара од нас да се приклучиме на санкциите“, рече Вучиќ. Српскиот претседател рече дека тој од своја страна зборувал за традиционалните врски меѓу Србија и Русија, но и за претстојната зима.

– Му благодарам што понуди помош во енергетиката и рударството“, рече меѓудругото претседателот на Србија и додаде дека тој никогаш не ги крие темите за кои разговара со гостите.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Папата поради повреда мораше да ги одложи посетите на Конго и Јужен Судан

Следно

Поранешниот сопруг на Бритни Спирс се обидел да ѝ ја уништи свадбата: Полицијата го уапсила

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian