Мандилиниќ по заминувањето од Е. Пелистер потпиша за АЕК Атина

1 min read

Поранешниот хрватски репрезензентативец Стипе Мандалиниќ на крајот од сезонава го заврши двегодишниот престој во Еурофарм Пелистер и потпиша за екипата на АЕК Атина.

Иако се споменуваше негов трансфер во Бундеслигата, Мандалиниќ изненади со изборот на идниот клуб и потпиша едногодишен договор со грчкиот шампион АЕК Атина откако не успеа во двете години во Битола да ја прекине доминацијата на Вардар во домашното првенство.

–  Со задоволство можеме да објавиме дека потпишавме едногодишен договор со Стипе Мандалиниќ. Во својата кариера тој има пет титули шампион на Хрватска, исто толку трофеи во Купот на Хрватска. Последните две години настапуваше за Пелистер во ЕХФ-натпреварувањата, а минатата сезона во ЕХФ Лигата на Европа постигна 64 погодоци за својот тим – соопшти АЕК Атина.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шолц од Приштина: Во ЕУ нема место за земји што не се признаваат меѓусебно

Следно

Ќе ве врати во детството: Старински колач со вишни од само пет состојки

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian