Германскиот канцелар Шолц утре Скопје на средба со премиерот Ковачевски

1 min read

Канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц ќе пристигне во Скопје на официјална посета.

Како што соопшти владината прес-служба, канцеларот Шолц и неговата делегација на платото пред Владата на Република Северна Македонија ќе ги пречека премиерот Димитар Ковачевски, со церемонија за пречек со највисоки државни и воени почести.

Според агендата, после церемонијата на пречекот, предвидена е тет-а-тет средба со премиерот Ковачевски, по што ќе следува билатералната средба на членовите на двете делегации.

Официјалната посета на канцеларот Шолц ќе заврши со заедничка прес-конференција со претседателот на Владата Димитар Ковачевски.

Шолц во Скопје доаѓа по неговата посета на Приштина и Белград, во рамки на дводневната посета на регионот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Еквадор нема да биде дисквалификуван од Мундијалот во Катар

Следно

Финска сака огради на границата со Русија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian