„Европски Oлимписки Kомитет“, Груби: Овој настан покажува единство на вредностите

1 min read

Првиот вицепремиер Артан Груби во својот говор во пресрет на 51-то Собрание на Европскиот Олимписки Комитет што се одржува денес во Скопје рече дека овој настан е од големо значење бидејќи покажува единство на вредностите.

Тој исто така кажа дека преку спортот се испраќа порака за мир и единство на народите во арените на успехот.

„Извонредно задоволство е што меѓу многуте јубилеи што ги одбележавме, како што се 30-годишнината од државната независност и 20-годишнината од Охридскиот договор, денеска заедно одбележуваме една важна годишнина, 30-годишнината од основањето на Олимписките игри на нашата земја. Комитет, дом кој достоинствено ги презентира нашите спортски вредности на секое олимписко натпреварување. Во оваа прилика, ги пренесувам моите искрени честитки до раководството на Олимпискиот комитет на земјата, до сите спортисти кои беа дел од неговото 30-годишно патешествие, но и до оние кои многу години пред формирањето на оваа институција не направија „Јас горд сум на нивниот олимписки успех“, рече Груби.

Груби им посака на младите спортисти да имаат инспирација кај нивните предци да се искачат според него на високите пиедестали на успесите и да ја направат горда нашата земја.

Претходно

16 возачи во Скопје вчера возеле без возачка

Следно

Партизан се откажа од плеј-офот, КСС го потсети дека добива пари од државата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian