ЕУ е подготвена да ја поддржи Шпанија во спорот со Алжир

1 min read

Претставници на ЕУ денеска соопштија дека Унијата гледа на кризата во односите меѓу Шпанија и Алжир со „екстремна загриженост“ и е подготвена да ги брани интересите на своите членки.

Потпретседателот на Европската комисија Валдис Домбровскис и високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел во заедничка изјава рекоа дека одлуката на Алжир да го суспендира дводеценискиот договор за пријателство со Шпанија, кој може да ја прекине трговијата меѓу двете земји, делува како „кршење на Договорот за асоцијација ЕУ-Алжир, конкретно во областа на трговијата и инвестициите“.

– Тоа би довело до дискриминаторски третман на земјите-членки на ЕУ и негативно би влијаело на остварувањето на правата на Унијата според Договорот, се вели во соопштението.

Домбровскис и Борел повикаа на решение на спорот преку дијалог, додавајќи дека „ЕУ е подготвена да се спротивстави на какви било присилни мерки“ против членката на ЕУ.

Алжир го суспендираше договорот за пријателство откако шпанската Влада го промени ставот кон териториите на Западна Сахара.

Алжир го врати својот амбасадор во Шпанија во март, кога Мадрид ги поддржа обидите на Мароко да ја задржи власта во Западна Сахара. Алжир го поддржува Полисарио, движење кое се бори за независност на таа територија. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Приватните специјализанти преку штрајк и протести ќе ги бараат неисплатените обврски кон нив

Следно

Лига на нации: Мбапе ја спаси Франција од пораз против Австрија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian