Словенија ја отстранува оградата од границата со Хрватска

1 min read

Новата словенечка Влада планира да ги отстрани противмигрантските физички препреки од границата со Хрватска до крајот на годината. Наскоро ќе се направи и оперативен план, информацијата е потврдена за агенцијата СТА.

Станува збор за еден од приоритетите на Владата, а оперативните детали ќе бидат прецизирани до крајот на месецот.

Како што покажуваат податоците на словенечкото Министерство за внатрешни работи, Словенија кон Хрватска има 135.372 метри панелни дрвени огради и 60.595 метри жилет жица, за чие поставување, досега, потрошени се 23,25 милиони евра. За одржување пак, дополнителни 3,6 милиони.

Поставувањето започна во екот на мигрантската криза од 2015 година. Одвреме навреме се надополнуваше, а жицата е заменета со панелна ограда.

Како што беше потребно јавна набавка за поставување на оградата, така ќе биде потребна и за нејзиното отстранување.

Министерката за внатрешни работи во новата Влада на Роберт Голоб, Татјана Бобнар, неодамна изјави дека физичките препреки на границата со Хрватска ќе бидат заменети со камери и дронови, за да се спречат мигранти илегално да влезат во земјата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

600 првачиња од Кисела Вода ќе добијат ранчиња – подарок од општината

Следно

Париската полиција се извини за пропустите пред финалето во ЛШ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian