„Слободен печат“: Петков на тест – бугарски губитник или европски херој?

3 mins read

Празничното издание на „Слободен печат“ донесува:

 

Хроника

Во Софија врие како во кошница по излегувањето на Трифонов од владата: Петков на тест – бугарски губитник или европски херој?

– Цел Северна Македонија мора да успее и сите ние мора да работиме на тоа. Сè додека постои најмала шанса, ќе продолжам да работам – рече еврокомесарот Вархељи пред посетата на Софија, каде што имаше средби со Петков, Радев и Генчовска.

 

Судот ќе го конфискува незаконски стекнатиот имот на ВМРО-ДПМНЕ: Најбогата партија во Европа ќе стане најсиромашна 

– Доколку пресудата стане правосилна, конфискуваниот имот ќе стане сопственост на Владата на Македонија, а со него ќе стопанисува владината Служба за општи и заеднички работи (СОЗР). Според сегашната пазарна вредност, станува збор за имот вреден повеќе од 10 милиони евра.

 

Украинските бегалци соочени со тешкотии во Македонија: Има вербална поддршка, ама нема здравство, сместување, работа…

– Од полицијата велат дека според Законот за меѓународна и привремена заштита, едно лице може да поднесе барање за азил, а органот одлучува дали лицето исполнува услови за статус на бегалец или статус на супсидијарна заштита. Но, проблемот е што такви барања не пристигнуваат.

 

Економија

Предупредувања од Светската банка и ОЕЦД: Војната не запира, глобалниот раст се стрмоглавува

– Доколку нешто не се преземе, постои голема опасност од криза во снабдувањето со храна, предупреди ОЕЦД.

 

Свет

Обемен експеримент во Британија: Со ден помалку работа иста плата и поголема продуктивност

– Почнувајќи од понеделникот, па сѐ до крајот на ноември, близу 3.000 вработени во 70 компании низ Британија ќе работат по четири дена во неделата, а платата ќе им остане непроменета.

 

Спорт

Одбојка, Европска сребрена лига: Нова надеж за фајнал-фор по победата над Романија

– Македонија ја совлада Романија во Скопје со 3-1. Во следниот меч в сабота на гости кај БиХ, потребна ни е убедлива победа, но и поволен исход од другиот меч во групата, Романија – Албанија, за да се пласираме во завршницата

 

Здравје

Интервју со проф. д-р Калина Гривчева-Старделова: Пандемијата ја потврди важноста на лекарите, во здравството мора да се инвестира

 

– Пандемијата само ја потврди важноста на докторската професија, а нам ни покажа дека само заедно, сплотени, со интегриран пристап можеме да изнајдеме решение за проблемите со кои се соочуваме, вели претседателката на Лекарската комора

 

Утре и два мини-прилога – Културен печат и за ТВ и филм

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Харви Вајнштајн ќе биде обвинет за сексуален напад на жена во Лондон

Следно

ВИДЕО | Супер трик: Еве како да ги излупите компирите без мака!

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian