Олаф Шолц во сабота во Скопје и во Софија

1 min read

Германскиот канцелар Олаф Шолц во сабота доаѓа во посета на Северна Македонија, како дел од неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Шолц во Скопје ќе има средба со премиерот Димитар Ковачевски, а планирани се и пленарни разговори на двете делегации. Предвидено е Ковачевски и Шолц да одржат заедничка прес-конференција.

Од Скопје германскиот канцелар заминува за Софија на средби со бугарскиот државен врв.

Се очекува теми на средбите во Скопје и во Софија да бидат бугарската блокада на евроинтеграцијата на Северна Македонија, проширувањето на ЕУ и војната во Украина.
Шолц во рамки на балканската турнеја, претходно ќе ги посети Србија и Косово.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Кенет Мeртен е новиот американски амбасадор во Бугарија

Следно

Британско МО: Русија сака да изврши дополнителен притисок врз Северодоњецк

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian