Мизрахи до власта: Ја замолчувате Комисијата за никогаш да не се дознае за несреќите на Беса транс и на модуларната

1 min read

Неприсуството на мнозинството оди во прилог на генерално заташкување, рече Рашела Мизрахи од ВМРО – ДПМНЕ на Постојаната анкетна комисија која не отвори расправа за несреќите на Беса транс и на модуларната болница бидејќи не присуствуваа пратениците од владејачките СДСМ и ДУИ.

– Не постои по морбидна смрт од жив човек да изгори. Да, ние не сме истражен орган, но до денес не слушнавме што се случи со двете несреќи. Морбидноста се преселува и во Собранието бидејќи мнозинството не најде можност да дојде и да расправаме за тоа. Ќе ја стивнете Анкетната комисија за никогаш да не се дознае што се случи со двете несреќи, рече Мизрахи.

Фадил Зендели од Беса истакна дека двете несреќи се прашања што не допираат длабоко во нашите срца, но и во работата на институциите. Тој ја обвини власта дека таа бојкотира но и дека бега од одговорност.

Власта одби расправа за несреќите на Беса транс и модуларната болница

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Адвокатите на Деп најавија дека тој можеби нема да бара отштета од Херд: Никогаш не беше за парите

Следно

Kривична пријава против скопјанец за „изработка и употреба на лажна платежна картичка”

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian