Ламбе Алабаковски е пуштен во куќен притвор

1 min read

По поднесената жалба од адвокатот на Ламбе Алабаковски, Судскиот совет од Основен суд Битола ја преиначил одлуката за осумдневен притвор во мерка куќен притвор, објави Телма.

Алабаковски, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во клубот „Ванчо Михајлов“ денеска го напуштил одделението во затворот во Битола и бил спроведен во неговиот дом.

Пејачот е осомничен дека го предизвикал пожарот во бугарскиот културен клуб во саботата, кога изгоре влезната врата на објектот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Супер трик: Еве како да ги излупите компирите без мака!

Следно

Србија издвои три милиони евра за децата и бегалците во Украина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian