Kривична пријава против скопјанец за „изработка и употреба на лажна платежна картичка”

1 min read

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против М.С.(28) од Скопје, поради постеоње основи на сомнение за сторено кривично дело „изработка и употреба на лажна платежна картичка“ по член 274-б од Кривичниот законик.

Имено, пријавениот во текот на март 2022 година, откако претходно ги обезбедил банкарските податоци од платежна картичка на неговата поранешна сопруга, прибавените податоци ги употребил за вршење на 11 трансакции на интернет продажни места, во вкупен износ од 13.684 денари, од кои 7 успешни, а 4 неуспешни, со што остварил противправна имотна корист во висина од 9.095 денари.

skopjeinfo.mk

Претходно

Мизрахи до власта: Ја замолчувате Комисијата за никогаш да не се дознае за несреќите на Беса транс и на модуларната

Следно

Генчовска најави оставка: Петков водел разговори за тргање на ветото за Македонија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian