Харви Вајнштајн ќе биде обвинет за сексуален напад на жена во Лондон

1 min read

Поранешниот холивудски продуцент Харви Вајнстин ќе биде обвинет за напад на жена во Лондон во 1996 година, пренесува „Би-Би-Си“.

Државното правобранителство ја овласти Метрополитенската полиција да го обвини 70-годишниот Вајнстин по прегледот на доказите собрани од полицијата.

Метрополитенската полиција соопшти дека двете казнени злосторства се случиле помеѓу 31 јули и 31 август 1996 година. Наводната жртва е жена која сега е 50-тина години, соопшти полицијата.

„Обвинителството ги потсетува сите заинтересирани страни дека кривичната постапка против обвинетиот е активна и дека тој има право на правично судење“, рече Розмари Ејнсли, шеф на одделот за специјален криминал на државното правобранителство.

Државното правобранителство рече дека е „исклучително важно“ да нема известување, коментирање или споделување информации на интернет што би можеле да му наштетат на случајот на кој било начин.

Да потсетиме, претходно во судот во Лос Анџелес против Вајнстин беа поднесени обвиненија за сексуален напад врз пет жени помеѓу 2004 и 2013 година. Меѓу другото, тој е обвинет за силување и сексуална пенетрација со употреба на сила, а доколку биде прогласен за виновен, може да се соочи со доживотна затворска казна. Харви Вајнстин пред судот изјави дека не се чувствува виновен.

Тој е заслужен за филмовите „Pulp Fiction“ (1994), „Shakespeare in Love“ (1998), трите филма „The Lord of the Rings“ и „The King’s Speech“ (2010 година).

Судот одлучи: Жртвите на Вајнстин ќе добијат 17 милиони долари отштета

www.slobodenpecat.mk

Претходно

УЕФА одлучи: Три репрезентации преку Лигата на нации ќе обезбедат пласман на Евро 2024

Следно

„Слободен печат“: Петков на тест – бугарски губитник или европски херој?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian