Британско МО: Русија сака да изврши дополнителен притисок врз Северодоњецк

1 min read

Русија сака да го врати моментумот околу Изјум, со цел да изврши дополнителен притисок врз Северодоњецк, се наведува во најновиот разузнавачки извештај на британското Министерство за одбрана.

Изјум се наоѓа на клучен пат кон регионот Донбас.

Според британското Министерство, рускиот напредок во градот останува закочен од април, откако украинските сили „добро го искористија“ теренот во регионот за да го забават напредувањето на Русија.

Како што пишува во извештајот, моментумот во Изјум ќе ѝ даде на Русија опција да напредува подлабоко во областа Доњецк. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Олаф Шолц во сабота во Скопје и во Софија

Следно

Се преврте автомобил кај МАНУ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian