„The Simpsons“ ja предвидуваат иднината повеќе од 30 години: Што велат за 2022?

4 mins read

Анимираната серија „The Simpsons“ е позната по тоа што многупати ја предвиде иднината. Во мноштвото застрашувачки предвидувања, во повеќето не е тешко е да се поверува, како Камала Харис во виолетова облека или Том Хенкс заразен со коронавирус.

Дали Симпсонови ги предвидоа и мајмунските сипаници?

Во далечната 1995 година, тие покажаа еден од нивните ликови како носи часовник што можете да го користите како телефон. Беа потребни 20 години за „Apple Watch“ да ја види светлината на денот.

Во 2000 година, 16 години пред вистинскиот настан, „The Simpsons“ предвидуваа дека Доналд Трамп ќе се кандидира за претседател, дури успеаја да предвидат дека тој ќе победи. И тоа е само дел од неверојатните поклопувања.

 

Жолтото семејство предвидува иднината повеќе од 30 сезони. А еве што е интересно за оваа година!

Пандемијата на коронавирусот продолжува

Едно од предвидувањата беше за повторното појавување на коронавирусот, токму она што се случи во земјите кои се соочуваат со третиот или четвртиот бран на коронавирусот. Ваквата ситуација во серијата е прикажана со употребата на купола во Спрингфилд во која граѓаните се целосно изолирани.

Храна на виртуелната реалност

Според „The Simpsons“, за 2022 година се предвидени дигитални оброци, односно можност за консумирање храна преку виртуелна апликација за храна. Така, во една од епизодите сместени во 2030 година, Марџ и Хомер јадат со помош на холографски електронски уред.

Во 2021 година, научниците за храна од Универзитетот Корнел, САД открија дека сирењето што се консумира во средина на виртуелна реалност има подобар вкус, додека туристичката агенција „Royal Caribbean“ се обидува да развие технологија за да им овозможи на своите гости уникатно искуство да консумираат храна во виртуелна реалност на нивните крстарења.

via GIPHY

Колонизација на Марс

Вака изгледаше пред многу години во една епизода од „The Simpsons“ – Лиза сака да оди на Марс, па аплицира за еднонасочно патување до Црвената планета, иако Марџ не се согласува. Резултатот е дека на крајот целото семејство се пријавува за патување во 2026 година. Ви звучи познато, нели?

Сонот на Илон Маск да стапне на Марс, за кој толку многу се зборува денес, би можел да биде чекор поблиску до реализација во 2022 година, кога неговата компанија „SpaceX“ за првпат ќе ја лансира ракетата „Starship“ во орбитата. Планот е да се испрати првиот товар кој на првите „марсовци“ ќе им овозможи поволни услови за опстанок на оваа планета, а две години подоцна ќе биде испратен покорисен товар и првите потенцијални луѓе кои би останале на Марс.

via GIPHY

Роботите го заземаат светот

Во една епизода, „The Simpsons“ посетуваат забавен парк каде роботите го контролираат секое возење, додека не ја губат контролата и не почнат да ги убиваат луѓето околу нив. Јурген Шмидхубер, познат како „таткото на вештачката интелигенција“, неодамна шпекулираше дека за неколку децении роботите би можеле да го заземат светот каков што го знаеме.

Летечки возила

Конечно, едно од предвидувањата на кои многумина се надеваат оваа година е пристигнувањето на летечките автомобили. Според епизодата „Future drama“, тоа ќе се случи во текот на следните 12 месеци. Автомобили на небото ќе бидат нашата реалност и многу ќе им го олеснат животот на луѓето. Ова не е дека досега не сме го виделе ова во филмови, исто како што веќе не е малку веројатно првите летечки автомобили наскоро да летаат на небото над нас, со оглед на најавите на пазарот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ливерпул е пред сензационален трансфер, се договори со Нуњез

Следно

Се одржа првата регионална конференција за дигитална трансформација со Microsoft бизнис апликации, организирана од Axapta Masters

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian