ВИДЕО | Абазовиќ за „Слободен печат“: Отворен Балкан не е замена за ЕУ, тој може да го забрза процесот

1 min read

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ, денеска кусо по пристигнувањето во Охрид, каде учествува на самитот на Отворен Балкан како набљудувач, одговори на неколку прашања на „Слободен печат“ околу иницијативата и евентуалното членство на Црна Гора.

Абазовиќ, кој на функцијата стапи пред само неколку недели, вели дека Отворен Балкан не е замена за Европската унија, туку може и да го забрза процесот на пристапување на земјите од Западен Балкан кон Унијата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | „Вљубени како првиот ден“: Кијану Ривс и неговата девојка блеснаа на црвениот тепих на „МOCA Gala“

Следно

Тен Хаг на управата на Јунајтед и предаде листа со пет имиња кои по секоја цена ги сака на „Олд трафорд“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian