Три европски земји ги удвоија испораките на руска нафта

1 min read

Поморските компании во трите најголеми поморски земји на Европската унија, Грција, Кипар и Малта, ја удвоија количината на руска нафта што ја транспортираа од почетокот на инвазијата на Украина на 24 февруари, објави Индипендент.

Поморските компании и бродовите поврзани со трите земји во мај транспортирале во просек по 58 милиони барели руска нафта, објавија британските медиуми, повикувајќи се на анализа на невладина организација Глобал Витнес. Тоа е речиси двојно повеќе од повеќе од 31 милион барели што тие заедно ги испорачаа во февруари. Трите земји имаат најголема бродска флота во ЕУ.

– Бродовите поврзани со Грција, Кипар и Малта ги исмеваат напорите на ЕУ да ја санкционира воената машинерија на Путин, а притоа го одржуваат приливот на пари во Русија, изјави за Индипендент Луис Годард, виш советник за истражување на податоци во Глобал Витнес.

Според „Market Insider“, нема докази дека компаниите и танкерите што превезуваат руска нафта ги прекршуваат санкциите.

kurir.mk

Претходно

Општина Кисела Вода објави Јавен повик за времено ангажирање на негуватели во јавните детски градинки и негуватели за стари лица

Следно

Парк од над 30 илјади метри квадратни ќе се гради во Волково, градот донесе одлука

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian