Семејството на писателот кој бил инспирација за „Top Gun“ ги тужи „Paramount Pictures Studios“

1 min read

Семејството на израелскиот писател Ехуд Јонај чиј напис во 1983 бил инспирација за рекреирањето на култниот филм „Top Gun“ во 1986 година, сега ја тужи продукцијата „Paramount Pictures Studios“ за авторски права што биле искористени при објавување на продолжението на филмот „Top Gun: Maverick“, пренесуваат странските медиуми.

Во тужбата поднесена до федералниот суд во Лос Анџелес, САД од страна на сопругата и синот на Ехуд, стои дека продукцијата немала право да ја го користи написот на Ехуд за потребите на снимањето на вториот филм.

Тие сега бараат отштета од продукцијата и дел од остварената заработка на филмот (досега заработи 548 милиони долари).

Во тужбата се наведува дека франшизата „Top Gun“ не би постоела без „книжевните напори, евокативната проза и наратив“ на Ехуд. Воедно е наведено и дека семесјтвото во 2018 ја известило продукциската куќа дека првата на приказната ќе истечат по две години.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Сите ракометари на Нант го исратија „кралот“ Кире во пензија

Следно

Зеќири е на Инфективна – го примиле со сомнеж за труење, ден пред судот да му го продолжи притворот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian