Зеленски: Русија е побројна во Северодоњецк, но можеме да возвратиме

1 min read

Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека има повеќе руски војници во битката за источниот град Северодоњецк, но дека украинските сили имаат шанса да возвратат.

Зеленски на брифингот во Киев им рече на новинарите дека ситуацијата за Украина ќе стане многу тешка доколку Русија влезе во источниот регион Донбас.

Тој истакна дека Русија постојано сака да го окупира јужниот град Запорожје и дека заканата се надвиснала над тој регион.

Зеленски, исто така, рече дека дури 75 милиони тони жито може да бидат „заробени“ во Украина до есен и дека Киев сака противбродско оружје што може да обезбеди безбеден премин за нејзиниот извоз.

Според Зеленски, на брифингот во Киев, Украина разговарала со Велика Британија и Турција за идејата морнарица на трета земја да гарантира премин на украински житни култури низ Црното Море, онаму каде доминира Русија

kurir.mk

Претходно

Голем неделен хороскоп (6-12 јуни): Вагите ќе бидат под притисок, Јарците ќе слушнат добра вест…

Следно

Рекордни 8.000 регистрирани учесници на ревијалниот настан „Вози право, вози здраво“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian