ВИДЕО | Ветераните на ОВК се судрија со полицијата во Приштина во обид да влезат во Собрание, има и повредени

1 min read

Пред Собранието на Косово денеска дојде до судир меѓу полицијата и ветераните нас ОВК, кои ги растурија безбедносните огради и влегоа во дворот на собранието. Притоа со повреди се здобил еден полицаец, јави Економија онлајн.

Претседателот на ОВК, Фатон Кљинаку изјави дека законот за минимална плата не треба да биде изгласан во Собранието. Со законот, според него, се настојува да се елиминираат ветераните.

– Мораме да протестираме поради вредноста на таа војна, имавме состанок со Владата и се изјаснивме за нашите ставови, додаде тој.

Организации изразуваат незадоволство од нев клучените боречки категории во зголемувањето на минималната плата, предлог на Владата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Над 4.000 нови садници никнаа во Гази Баба за седум месеци

Следно

Иванишевиќ убеден дека Новак ќе триумфира на Вимблдон

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian