Василев: Пожарот во Битола е уште еден обид да се спречи постигнување разумно решение меѓу Скопје и Софија

3 mins read

Подметнувањето на пожарот во Бугарскиот културен центар во Битола претставува уште еден обид за разгорување на страстите, со цел да се спречи постигнување разумно решение од страна на министерствата за надворешни работи на Северна Македонија и Бугарија, заедничката Историската комисија и сите оние кои се трудат да најдат такво решение, оцени бугарскиот вицепремиер и министер за финансии Асен Василев во изјава за софиската Нова ТВ.

„Пожарот не е насочено против Бугарија или Република Северна Македонија, туку е насочен против обидите да се постигне договор и тоа доаѓа по многу долго време на разговори и ветувања, за да се дојде до точка на разбирање“, смета Василев, која заедно со бугарскиот премиер Кирил Петков е копретседавач на партијата Промената продолжува (ПП).

Според него, подметнувањето на пожарот нешто што нема шанси да не предизвика емоции, па оттука и да не влијае на преговорите. – Се надевам дека тоа нема да има драматичен ефект, нагласи Василев.

Тој смета дека „прашањето со Република Северна Македонија не е ситуација поврзана со партијата ПП, туку со целата бугарска држава и народ, а Бугарија долго време не го поставувала тоа прашање”.

„Подолго време молчевме за ова прашање со Република Северна Македонија. За разлика од Грција која 20 години викаше дека имаат проблем, а ние велевме дека нема проблем и во последен момент кажавме дека сепак има проблем“, рече Василев, додавајќи дека проблемот постои и дека не може „да се стави под тепих“.

Тој истакна дека пораката што Софија ја добива од европските партнери е да седне со властите во Скопје и да постигне договор за откочување на пристапниот процес на земјава во ЕУ.

„Првиот чекор за да започнеме со ослободување на процесот, во основа е да ги убедиме нашите европски партнери дека не е Бугарија таа што треба да се разбере со Република Северна Македонија, туку дека ЕУ треба да се разбере со Република Северна Македонија. Тоа значи дека ЕУ треба барем делумно да го прифати бугарскиот став дека има проблеми со говорот на омраза, со проблемите на Бугарите во Република Северна Македонија. И кога ЕУ ќе го прифати ова, проблемот ќе биде меѓу ЕУ и Република Северна Македонија, а не меѓу Република Северна Македонија и Бугарија. Се додека немаме поширок ангажман и прифаќање на нашиот став, нема начин Бугарија да го укине ветото“, нагласи Василев.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Што прави денеска: Катерина Урдова, модел

Следно

Конзервативците денеска ќе гласаат за доверба на британскиот премиер Борис Џонсон

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian