Русија им се заканува на Црна Гора, Македонија и Бугарија поради Лавров

2 mins read

Русија би можела да ги отповика амбасадорите на Северна Македонија, Црна Гора и Бугарија поради ситуацијата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, изјави рускиот дипломат Сергеј Орџоникиџе.

„Мислам дека реакцијата треба да биде најостра, бидејќи спречија висок функционер на нашата држава да ја врши дипломатската должност. Ова е политички чекор на антируска ориентација“, изјави тој за РИА Новости

Дипломатот засега не прецизираше дали дипломатските односи меѓу Руската Федерација и трите земји би можеле да бидат прекинати, но, коментирајќи ја можноста за отповикување на амбасадорот, рече: „Тоа е сосема веројатно“.

фото Принтскрин Риа Новости

Претходно, заменик-претседателот на Советот на федерацијата, Константин Косачов, на каналот Телеграм напиша дека „сегашниот демарш, се разбира, не е за авионот“. Тој изјави дека тоа е насочено против Русија како држава и против Србија како држава. Се надевам дека реакцијата ќе биде заедничка и крајно остра, во формат не само дипломатски протести, туку и конкретни, практични одговори“, напиша Косачов на својот канал Телеграм.

Како што напомена, сегашното колективно одбивање на Бугарија, Црна Гора и Северна Македонија да го пропуштат авионот на Лавров за Србија, „без сомнение не е одлука на трите земји“.

„Со влезот во НАТО, сите три земји сериозно и долго време го загубија својот суверенитет, а Европската Унија е само параван за оваа срамна околност за нив – и за членките и за дипломираните студенти. „Зборуваме за демарш на НАТО, а без САД тоа немаше да биде возможно“, убеден е рускиот сенатор.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Звучна загаденост во Скопје: Каде ја има најмногу и што велат скопјани?

Следно

Левандовски најде начин како да си замине од Баерн, со помош на „правилото Вебстер“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian