Ѓоковиќ ја започна последната недела како прв тенисер на светот

1 min read

Новак Ѓоковиќ денеска ја започна 373 недела на чело на АТП ранг-листата, но следната недела ќе мора да го препушти тронот.

Ѓоковиќ е лидер на АТП ранг-листата со 8.770 бодови, 110 помалку од минатиот понеделни, бодовите кои ги загуби со тоа што не успеа да ја одбрани титулата на Ролан Гарос ќе му бидат избришани на 13 јули.

Од идниот понеделник, нов лидер на АТП ранг-листата ќе биде Данил Медведев кој моментно има 8.160 бодови, а Ѓоковиќ ќе остане покус за четири недели до израмнување на рекордот што го држи Штефи Граф како тенисерка со највеќе недели поминати на првото место. Германката дури 377 недели беше најдобра тенисерка на светот.

На третото место се наоѓа Александер Зверев со 7.795 бодови, а четврти е „кралот на Ролан Гарос“ Рафаел Надал кој сега има 7.525 бода и го прескокна Стефанос Циципас на листата.

Финалистот на Ролан Гарос, Каспер Руд исто така направи скок ранг-листата и сега е шести тенисер на светот, а зад него се Карлос Алкараз и Андреј Рубљов.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ердоган: Гледам паника во Европа од судирот во Украина

Следно

„Не е импресиониран од прославата“: Принцот Луис правеше урнебесни гримаси во кралската ложа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian