Надал е најдобриот шпански спортист на сите времиња

1 min read

Менаџерот на Манчестер сити и поранешен тренер на Барселона, Пеп Гвардиола смета дека Рафаел Надал е најдобриот шпански спортист на сите времиња.

Надал вчера по 14 пат триумфира на Ролан Гарос откако во финалето во три сета го реши Каспер Руд. Тоа воедно беше и 22 гренд слем титула за Надал и им избега на големите ривали, Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер кој имаат по 20 титули освоени на најголемите тениски турнири.

– Тоа што Надал го направи изгледа неверојарно, посебно поради физичките проблеми за кои зборуваше. Не можам да најдам соодветни зборови за да ги опишам кариерата и сите успеси на Надал во кариерата. Тешко е да се споредат индивидуалните спортови со екипните, но Надал без конкуренција е најдобриот шпански спортист во историјата. Тоа прашање воопшто не треба да се поставува, Шпанија дала многу добри спортисти низ историјата, но никој немал таква константност и долговечност како Рафа – изјави Гвардиола за „Марка“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Рекордни 8.000 регистрирани учесници на ревијалниот настан „Вози право, вози здраво“

Следно

ФОТО | По стапките на сестра си: Пипа Мидлтон е бремена со трето дете

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian