На челото, рамената или на задникот? Еве што ви кажуваат акните на одредени делови од телото

9 mins read

Хормоните и наследноста играат голема улога во нивното формирање. Нивната форма, ширина и распространетост, како и тежината на клиничката слика може да бидат и генетски условени, па доколку еден од родителите имал потешка форма на акни и особено ако акните се појават на рана возраст, може да се очекува дека и детето ќе има потешка форма на акни, пишува „Ординација.хр“.

Пилосебацеалната единица игра важна улога во самото настанување на акните кога доаѓа до воспаление на фоликуларниот епител, кој ослободува хиперкератотичен материјал во фоликулите, создавајќи папули и пустули. Поради хиперактивноста на лојните жлезди кои се најбројни на лицето, грбот, градите и рамената, таму се појавуваат и акните. Лојните жлезди стануваат многу активни во пубертетот поради зголеменото дејство на тестостеронот, кој го стимулира производството на себум, што доведува до затнување на себумот во фоликулот на косата, како и до воспаление. Кај жените вообичаено е да се појават поголем број акни пред менструацијата, на што влијае зголемувањето на лутеинизирачкиот хормон по овулацијата, а кај синдромот на полицистични јајчници влијаат андрогените.

Што е пожелно, а што не треба да и правите на кожата на лицето? 5 клучни совети од дерматолог

Како се лекуваат акните?

Дерматолошката терапија мора да биде прилагодена на секој пациент поединечно бидејќи секој дерматолошки проблем е приказна за себе. Како успешно и брзо да ги излекувате акните? Пред сѐ, потребен е детален преглед од дерматолог за да се утврди што ѝ пречи на кожата, дали е правилна дневната нега на лицето или не. Доколку е потребно, мора да се утврди состојбата на половите хормони и тироидните хормони. Потоа, многу е важно да се открие дали нешто погрешно со секојдневната нега на лицето или постои навика да се чешаат, гребаат и стискаат мозолчињата бидејќи тоа доведува до влошување и развој на хиперпигментација и лузни.

Прилагодената терапија е клучна

Дерматолошката терапија мора да биде прилагодена на секое лице и во терапијата, кожата не смее премногу да се исуши, туку треба да се лекува, а за вистинскиот резултат потребни се неколку месеци – најчесто до шест месеци кога резултатите од лекувањето наголемо ќе се забележат. Со различни локални препарати кои може да содржат антибиотици, бензил-пероксид, адапален, азелаична киселина и со правилна нега на лицето, доаѓа до подобрување, а во тешки случаи потребно е да се земе перорален антибиотик или изотретиноин.

Во дерматолошка ординација може да се направат третмани за чистење на кожата на лицето, хемиски медицински пилинг за чистење на кожата и отстранување на мртвата површина и намалување на воспалението, што доведува до уште побрзо заздравување со целата горенаведена дерматолошка терапија.

Акни на брадата

Акните на брадата се почести во возрасната доба. Кај жените тие може да бидат поврзани со хормоналните промени, а кај мажите најчесто се работи за упорен фоликулитис. Причината кај мажите е бричењето и иритацијата на кожата. Многу се третираат со правилна нега, која вклучува гелови за чистење и кремови кои имаат блага ексфолирачка функција па содржат гликолна киселина или ретинол. Секогаш е важна фотозаштитата во текот на денот за да се спречи хиперпигментацијата на местото на акните.

Акни на носот

Почести се кај помладите популации и се работи за поблаг облик на акни т.е. митесери. Многу често изгледаат како ситни црни точки. Тие се предизвикани од мрсната кожа кога себумот ги затвора порите на кожата. Покрај редовната нега помагаат и дермокозметичките кремови, ако не помогнат ни тие, потребен е и третман за чистење на кожата со класичен третман или ултразвучна шпатула.

Акни на челото

Тие се вообичаени на почетокот на пубертетот кога кожата станува помрсна, особено кај луѓето кои носат шишки и имаат мрсна коса. Тие никогаш не смеат да се гребат, бидејќи тоа може да доведе до хиперпигментација. Овие мозолчиња велат дека е неопходно да се воведат производи за мрсна кожа на лицето во негата на лицето. Кај младите не е потребно веднаш да се започне со поагресивни производи, туку прво со дермокозметички креми за мрсна кожа.

Акни на телото

Акните на телото можат да бидат посебен проблем, не е неопходно човек истовремено да има и акни на лицето. Меѓутоа, често потешките форми на акни на лицето, т.е. Acne nodosa се поврзани со потешки форми на акни на телото. Тие се појавуваат во пубертетот и бараат преглед од дерматолог. Многу е важно да не се чека и да не се одложува овој преглед бидејќи потешките форми на акни оставаат длабоки лузни. Во лекувањето најефикасен се покажал изотретиноин во таблети кои ги препишува дерматолог и се зема под надзор на лекар.

Акни на темето

Обично тоа не се акни, туку воспаление на фоликулот на влакното наречено фоликулитис. Почести се кај мажите и кај оние кои обилно се потат. Овие мозолчиња можат да бидат многу упорни, да се повторуваат во текот на целиот живот. Во лекувањето на воспалението се прават обиди да се смири со специјални шампони, препарати со сребро и локални антибиотски препарати во вид на лосиони.

Акни на градите

Тие можат да бидат поврзани со други акни на телото, но понекогаш може да се појават како самостоен проблем, најчесто кај луѓе во пубертет и лицата кои обилно се потат. За нивно лекување се користи бензил-пероксид во форма на емулзија за миење или кремови. Депилацијата и носењето тесни маици може да го влошат овој проблем на кожата, па затоа се препорачува покрај редовната хигиена да носите и поширока памучна облека.

Акни на грбот

Тие се многу чести кај младите луѓе, но оваа форма на акни може да трае цел живот. Почести се кај мажите поради дејството на хормоните и зголеменото потење. Може да изгледаат како мали мозолчиња, но и како болни испакнатини на кожата. Треба да се лекуваат бидејќи можат да остават лузни, а секогаш е полесно да се лекуваат акните отколку длабоките лузни на кожата. Салицилниот пилинг е многу ефикасен бидејќи го намалува воспалението на кожата.

Акни на рамената

Кожата на рамената е склона кон формирање на засилени лузни и келоиди. Ако акните настануваат на рамената, никако не се препорачува самоиницијативно да се истиснуваат овие акни, бидејќи може да останат лузни. Дерматолошката терапија е различна за оваа форма и локализацијата, ефикасни се препарати со бензил-пероксид, антибиотици, реиноици, салицилна киселина, а секако и изотретиноин.

Акни на задникот

Најчесто станува збор за воспаление на фоликулот на влакното, а не за акни. Овие мозолчиња се почести кај луѓето кои се потат, имаат поизразена влакнетост, носат тесна облека или многу седат. Помагаат пошироката памучна облека, а доколку седите долго, добро би било да седете на памучна подлога и да користите гелови за акни и после антибиотски лосиони. За овој проблем помагаат благите пилинзи на кожата кои можат да се направат дома.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

По пет години Албанија повторно доби „прва дама“

Следно

„Ванчо Михајлов“ жари и пали по потреба

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian