Ердоган: Гледам паника во Европа од судирот во Украина

1 min read

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Европа е во паника поради конфликтот во Украина, пренесе Тасс.

„Во време кога нашата земја веќе 11 години успешно се справува со илегалната миграција од Сирија, сведоци сме на паника во Европа поради руско-украинската криза. Се молиме за брз излез од овој критичен период“, изјави Ердоган на конгресот на неговата АКП.

„Сè додека Ердоган е на чело на Република Турција, ние дефинитивно не можеме да им кажеме ‘да’ на земјите кои влегуваат во НАТО и го поддржуваат тероризмот“, им беше кажано на новинарите присутни на конгресот на владејачката партија.

Турција ги оспори официјалните барања на Шведска и Финска да се приклучат кон НАТО, тврдејќи дека двете земји кријат луѓе поврзани со милитантните групи како што е Курдската работничка партија (ПКК) и други што ги смета за терористички, но и заради тоа што го прекинаа извозот на оружје за Анкара во 2019 година.

„Тие не се ниту чесни, ниту искрени. Не можеме да ја повториме грешката од минатото кога станува збор за земји кои прифаќаат и хранат такви терористи во НАТО, а знаеме дека ова е безбедносна организација“, рече турскиот претседател.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Нов медал за најдобриот македонски таеквондист

Следно

Ѓоковиќ ја започна последната недела како прв тенисер на светот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian