Патријархот Порфириј му го предаде томосот на архиепископот на МПЦ г.г. Стефан

1 min read

Српскиот патријарх Порфириј денеска во Соборната црква во Белград на архиепископот македонско-охридски Стефан  му го предаде томосот со кој СПЦ ја признава автокефалноста на Македонската православна црква, објави Танјуг.

Агенцијата не соопшти детали за настанот, ниту пак за содржината на томосот со кој СПЦ ја признава автокефалноста на МПЦ.

На 24 мај, денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј на заедничка литургија во Соборниот храм во Скопје, српскиот Патријарх Порфириј објави дека СПЦ ја признава автокефалноста на МПЦ-ОА, со што беше окончан 55-годишниот спор меѓу двете цркви.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Што прави денеска: Енџи Николоска, актерка

Следно

Салах и Стерлинг би можеле да играат заедно во Барселона

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian