Хорор во Католичка црква: Десетици убиени во напад во Нигерија

1 min read

Десетици луѓе загинаа денеска во напад на католичка црква во Нигерија, јави ДПА.

Вооружени лица влегле во храмот во јужниот град Ово и почнале да пукаат врз верниците, соопштија властите.

Тие не дадоа конкретни бројки, но локалниот весник објави дека има најмалку 28 загинати. Други медиуми споменуваат 50 жртви.

Џихадистичките групи изведоа голем број крвави напади врз цркви во последните години во доминантно муслиманската северна Нигерија. Сепак, ова е прв напад на ваков храм во јужниот дел на земјата, каде што има претежно христијани, наведува ДПА.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот на црквата „Свети Францис“.  (МИА)

kurir.mk

Претходно

МВР: Санкционирани 103 возачи на мотоцикли во Скопје

Следно

Пелистер израмни во финалната серија против МЗТ Скопје Аеродром

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian